Egy rövidebb, összefoglaló született már erről a témáról, de most szeretném jobban körüljárni a témát.
1. Mikor ajánlott az idősek nappali ellátása?
Nyugdíjazás után azonnal. :) Tapasztalat, hogy akik nyugdíjba vonulnak pár hét "regenerálódás" és átállás után szükségük van egy rendszerességre és közösségre is, ami igen ajánlatos is, mind testi, mind lelki egészségük érdekében, illetve az elmagányosodás elkerülése miatt is.
2. Miért ajánlott az idősek nappali ellátása?
Ha én azt mind felsorolnám. Azért megpróbálom a fontosabb dolgokat kiemelni.
I. Egészségügyi ellátás szempontjából
Az egészségügyi ellátás keretein belül szűrővizsgálatok biztosítása, például rendszeres vérnyomás és vércukor mérés, testsúlymérés. Továbbá felvilágosító előadások szervezése, tanácsadás az egészséges életmódról, (gyógy)torna. Nálunk mindenkinek van vérnyomásnaplója, amit rendszeresen vezetünk, és ha a tagok mennek a háziorvoshoz, vagy bármilyen orvosi vizsgálatra, akkor el szokták kérni a vérnyomásnaplókat és bemutatják az orvosnak, ezzel segítve az ő munkájukat is. Az egyik tagnál például a rendszeres vérnyomásmérésnél és annak dokumentálásánál egyértelműen látszott, hogy vérnyomás ingadozás állt fenn, ami azóta kezelve lett a házi orvos segítségével.
II. Mentális gondozás
A közösséghez tartozás önmagában erősíti az egyént. A pszichés gondozás keretében fő feladat a kiegyensúlyozott, nyugodt, elfogadó, családias légkör biztosítása, melyben jól érzik magukat a tagok. Az idősek nappali ellátásában lehetőség van életvezetési tanácsadás kérésére, krízishelyzetben lévőknek segítségkérésre. Hogyan valósulhatnak ezek meg? Egyéni és segítő beszélgetések által, kiscsoportos foglalkozásokon keresztül és preventív céllal előadások keretein belül.
III. Szabadidő hasznos eltöltése
Itt nagyon széles a paletta és általában a különböző érdeklődésű emberek is megtalálhatják számukra a megfelelő programot. Mikre lehet itt gondolni? Kirándulásokra, múzeumlátogatásokra, társasjátékozásra, filmnézésre, nótaklubra, kézműves foglalkozásokra, rendezvényekre (pl.: farsang, csaladi nap, szüreti
mulatság) ünnepségek (pl.: nőnap, idősek napja), névnapok, születésnapok ünneplése, karácsony).
IV. Szociális ügyek, személyes érdekvédelem
Segítségnyújtás igényelhető különböző szociális ügyek intézésében, akár a megfelelő nyomtatványok beszerzéséhez, azoknak a kitöltéséhez. (Pl.: közgyógyellátás, különböző támogatások, segélyek). Továbbá pályázatok benyújtásához. (Pl.: Erzsébet-program lehetőségei)
Ahogy a felsorolásból is látható, több területen is próbálnak segítséget nyújtani a nappali ellátások, mindezt az idősek testi, lelki és személyes érdekvédelme céljából. Érdemes csatlakozni, vagy a hozzátartozóknak ajánlani! ;)